Областной этап Абаевских и Махамбетовских чтений

 

18 мая 2018 года Региональный научно-практический центр «Қостанай дарыны» Управления образования акимата Костанайской области провел областные Абаевские и Махамбетовские чтения (далее – чтения). Конкурс состоялся на базе средней школы №16 г.Костаная.

Областные чтения направлены на популяризацию литературного наследия Абая, формирование культуры чтения и литературного вкуса у казахстанской молодежи, воспитание патриотизма в рамках программы «Рухани жанғыру», а также в целях воспитания подрастающего поколения в духе бесценного наследия поэта-батыра Махамбета, развития национальной идентичности и повышения интереса к изучению государственного языка детей и молодежи Костанайской области через приобщение их к творчеству великих поэтов и мыслителей Казахстана.

В чтениях приняли участие представители всех регионов области. Было заявлено 101 участник, приняло участие  97. Участников конкурса оценивали жюри, в состав которого вошли преподаватели Костанайского государственного педагогического института, преподаватели детской городской музыкальной школы, артисты Костанайского областного казахского театра драмы  имени И.Омарова. Каждый участник конкурса получил сертификат участника, а победители и призеры – дипломы I, II,  III степени.

Абаевские чтения

Номинация  «Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы»:    

Орын

Аймақ

Қатысушы

1орын

Рудный қаласы, № 15 орта мектебі, 9 сынып

Нурмұратова Аружан

2 орын

Қостанай қаласы, № 115 орта мектебі, 7 сынып

Марибеков Адилет

2 орын

Арқалық қаласы, Родина орта мектебі, 9 сынып

Орынбаева Нұрсұлу

3 орын

Амангелді ауданы, Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі, 8 сынып

Сапар Мөлдір

3 орын

Жангелді ауданы, Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі, 10 сынып

Серік Гүлжазира

3 орын

Қамысты ауданы, Қарабатыр орта мектебі,

10 сынып

Сапи Аида

     

       Номинация «Көңілім әнді ұғады»:  

Орын

Аймақ

Қатысушы

1 орын

Рудный қаласы, № 15 орта мектебі, 7 сынып

Асембекова Айнұр

2 орын

Әулиекөл ауданы, Н.Островский атындағы Аманқарағай орта мектебі, 8 сынып

Петерс Алена  

2 орын

Лисаковск  қаласы, № 3 орта мектебі, 5 сынып

Өмірзақ Қарақат

3 орын

Амангелді ауданы, Қолдасбаев атындағы орта мектебі, 10 сынып

Өміржан Асылжан

3 орын

Қостанай ауданы, Н.Наушабаев атындағы Затобол мектеп-гимназиясы, 8 сынып

Атақбаева Қарлығаш

3 орын

Федоров ауданы, М.Мәметова атындағы № 4 орта мектебі,

Толыбай Анар

 

 Номинация  «Жүйріктен жүйрік озар жарысанда»:

Орын

Аймақ

Қатысушы

1 орын

Таран ауданы, Новоильинов орта мектебі,

Асет Еркебулан

2 орын

Алтынсарин  ауданы, Ы.Алтынсарин атындағы Обаған орта мектебі, 10 сынып

Сәндібек Ержан

2 орын

Қостанай ауданы, Н.Наушабаев ат. Затобол мектеп-гимназиясы, 11 сынып

Саясат Кәусар

3 орын

Амангелді ауданы, Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі, 7 сынып

Қабдыхамитов Ерназ

3 орын

Мендіқара ауданы, Ғ.Жұмабаев атындағы Боровской орта мектебі, 11 сынып

Орналы Майя

3 орын

Рудный қаласы, № 7 мектеп-гимназиясы, 7 сынып

Канафинов Абулхаир

 

Номинация «Ұлылар әлемі» :

 

Орын 

Аймақ

Қатысушы

1орын

Арқалық қаласы, Ы.Алтынсарин атындағы гимназиясы, 8 сынып

Қалтай Аяужан

2 орын

Аманкелді ауданы, А. Нұрманов орта мектебі,

9 сынып

Сәйділда Кәмшат

2 орын

Қостанай қаласы, С.Мауленов атындағы гимназиясы,

Төленбекова Аружан

3 орын

Жангелді ауданы, Ш.Уәлиханов атындағы орта мектебі, 6 сынып

Хамит Айзат

3 орын

Рудный қаласы, № 7 мектеп-гимназиясы,  

Женисбекова Аружан

3 орын

Жітіқара ауданы, М.Шожанов атындағы №2 орта мектебі, 11 сынып

Шамшатова Манат

 

Махамбетовские чтения

 

Номинация «Ел құтқарар ер едім...»: 

 

Орын 

Аймақ

Қатысушы

1орын

Амангелді ауданы, Жаңа ауыл  орта мектебі,

8 сынып

Алдоңгарова Диана

2 орын

Қостанай қаласы, С.Мәуленов атындағы гимназиясы, 9 сынып

Жансүгірова Камила

3 орын

Қостанай ауданы, Глазунов орта мектебі, 8 сынып

Салмаганбетова Айсулу

 

Номинация «Ұлы арман»:

 

Орын 

Аймақ

Қатысушы

1орын

Қарасу ауданы,  Қарасу негізгі  мектебі, 8 сынып

Муканов Аялан

2 орын

Амангелді ауданы,  Алтынсарин атындағы орта мектеп, 8 сынып

Бертағина Назым

3 орын

Әулиекөл ауданы, Н.Островский атындағы Аманқарағай орта мектебі, 11 сынып

Сулейменов Тимур

 

Номинация «Тартынбай сөйлер асылмын...»: 

 

Орын 

Аймақ

Қатысушы

1орын

Алтынсарин ауданы, Ы.Алтынсарин атындағы Обаған орта мектебі, 10 сынып

Рашитұлы Ерасыл

2 орын

Аманкелді ауданы, Н.Мейірманов атындағы орта мектебі, 11 сынып

Жылқыбайұлы Жауынбай

3 орын

Мендіқара ауданы, Жангелді орта мектебі, 7 сынып

Жүрсін Ақжүніс